top of page

Картопля для глибокої переробки: як зберігати

Термін зберігання картоплі багато залежить від якості проведення збиральних робіт. Справа в тому, що сорти для перероблення сприйнятливіші до механічних пошкоджень порівняно з більшістю столовими сортами. Навіть незначні удари, що не викликають зовнішніх проявів, призводять до утворення потемнінь на м’якоті, а бульби з «синяками» не використовуються для перероблювання. Пропонуємо Вашій увазі скорочену версію статті кандидата Сергія Масловського та аспіранта Сергія Мудреченка опублікована у журналі "Агроном".


Сорти картоплі, призначені для виробництва картоплепродуктів (сухого картопляного пюре, швидкозаморожених напівфабрикатів, картопляних чипсів), мають підвищений вміст сухих речовин (20–25%) і знижений – редукованих цукрів (0,2–0,3%).

Ці параметри визначають показники якості та кольору готового продукту. Рівень вмісту сухих речовин та цукрів необхідно контро­лювати впродовж усього періоду зберігання, щоб переробне підприємство отримало якісну сировину для виробництва.

Зібрана картопля висипається на складі Яловицьких Агротехнологій

Як збирати

Зважаючи на сприйнятливість картопляних бульб до механічних пошкоджень, проводити збирання врожаю важливо в максимально щадному режимі. Починати роботи необхідно не раніше як через два тижні після проведення десикації, аби встигла сформуватися шкірка бульб. Їхня температура повинна бути не нижче аніж +8°С та не перевищувати +22°C.

Ефективним засобом попередження травмування картоплі є системи «стоп-шок» – пристрої, що служать для зниження висоти скидання та амортизації падіння бульб. Фото: www.agronom.com.ua

Також проведіть відповідне налаштування збиральної техніки; використовуйте гасники удару (стоп-шоки, мати) при завантаженні картоплі для транспортування з поля; контролюйте, щоб висота падіння картоплі під час завантаження у склад не перевищувала 30 см.

Зберігання картоплі

На зберігання картоплю у сховищах розміщують навалом або в контейнерах – залежно від системи вентиляції та охолодження. Після закладання передбачається лікувальний період для загоєння ушкоджень бульб. Його тривалість залежить від ступеня визрівання та швидкості загоєння механічних пошкоджень бульб: у середньому від 18–20 до 25–30 днів залежно від температури у сховищі. Оптимальною вважається температура 18°С – за таких умов лікувальний період триває 20–25 діб.

Насип охолоджується до рівня основного періоду зберігання поступово, по 0,5°С за добу, при відносній вологості повітря 90–95% та інтенсивному вентилюванні.

Картопля на зберіганні на складі Яловицьких Агротехнологій

Умови зберігання картоплі, призначеної для переробки на чіпси, досить специфічні. Щоб запобігти накопиченню надлишкової кількості редукованих цукрів, бульби слід зберігати при таких режимах:

Режим 1. Температура зберігання: +3…+4°С, відносна вологість повітря 90–95%. При такому режимі знижується спад маси бульб, але підвищується вміст редукованих цукрів. Зменшити рівень цукрів можна за допомогою рекондиціювання – прогрівання бульб у спеціальних приміщеннях, де підтримується певна температура та рівень вологості. Цю операцію зазвичай проводять при температурі 20–25°С впродовж двох-трьох тижнів (залежно від сорту і температури основного зберігання).

У процесі рекондиціювання відбувається ресинтез цукрів, тобто цукор перетворюється на крохмаль, внаслідок чого підвищується якість кінцевої продукції. Режим 2. Температура зберігання: +8…+10° С, відносна вологість повітря 85–90%. Для підтримки такої температури у сховищі потрібна хороша ізоляція.

При підвищеній температурі зростає інтенсивність дихання продукції, активно витрачаються цукри і не відбувається їх накопичення. Але в умовах зберігання суттєво зростає ризик проростання бульб, наслідком якого стануть втрата тургору та природне зменшення маси, а також збільшення кількості відходів при очищенні.

Для запобігання цим негативним моментам бульби обробляють інгібіторами росту.

Обробку проводять восени під час закладання картоплі на зберігання.

Як виймати кратоплю

Незалежно від обраного режиму, важливо підтримувати у сховищі високий рівень вологості. Недотримання цієї вимоги може призвести до втрат за вагою (які можуть бути суттєвими). Крім того, картопля, яка зберігається в бурті заввишки 4–4,5 метра, при висушуванні ризикує отримати вм’ятини (і «синяки» під ними), що також негативно позначиться на якості сировини.

Перед вийманням партії картоплі необхідно проводити поступове розігрівання бульб. Це пов’язано з тим, що охолоджена картопля досить сприйнятлива до механічних пошкоджень. Температура підвищується до +15…+18°С шляхом зменшення вентиляції, що призводить до самонагрівання маси бульб.

Складне, але потрібне завдання

Підтримка якості сировини для переробки впродовж тривалого періоду – складне завдання. Але якщо дотримуватися технологій, картопля зберігає всі свої якості 8–9 місяців, що дає змогу переробним підприємствам не зупиняти виробничі лінії весь календарний рік, а фермерам – отримувати підвищений дохід, оскільки чим більше часу минає від збирання врожаю до постачання сировини на завод, тим більшу премію їм виплачує замовник.

Підпишіться на новини:

Дякуємо, що підписалися!

bottom of page